Banan

Banany są najbardziej popularnym owocem na świecie, ulubionym przez miliony osób. My w Chiquicie nie przestajemy szukać sposobów na polepszenie ich jakości poprzez wdrażanie coraz to nowszych i bardziej przyjaznych środowisku systemów uprawy i transportu.

I to właśnie dzięki tym staraniom nasze banany mają ten wyjątkowy smak i kremową konsystencję, która sprawia, że nie da się ich pomylić z innymi.
 


Banany pochodzą z południowo – wschodnich obszarów Azji. Indie są głównym światowym producentem tego owocu, ale jego uprawa jest bardzo popularna również w regionach tropikalnych w pobliżu równika, jak i na Karaibach oraz w Ameryce Środkowej, gdzie średnia temperatura wynosi około 27°, a wilgotność jest wyjątkowo duża.

Obecnie najczęściej sprzedawaną odmianą bananów jest Cavendish, ale mnogość gatunków banana jest bardzo duża i szacuje się, iż jest ich od 400 do ponad 1000.  • Skórka banana ujawnia dokładny stopień dojrzałości owocu. Wraz z postępem procesu dojrzewania banana kolor skórki zmienia się z zielonego na żółty. Podczas tego procesu skrobia zawarta w bananie przekształca się w cukier, czemu dojrzałe banany zawdzięczają swój słodki smak.
  • Jeśli banany, które masz w domu nie są dla ciebie wystarczająco dojrzałe zamknij je szczelnie na noc z jabłkiem lub pomidorem w papierowej torebce.
  • Wnętrze skórki banana jest świetnym produktem do czyszczenia i natłuszczania  skórzanych rękawiczek, torebek i skórzanych butów.
Wartość energetyczna (kcal) 89   Witaminy (mg)     Składniki mineralne (mg)  
Białka (g) 1.09  
Witamina B3
0.67  
Żelazo
0.26
Tłuszcze (g) 0.48  
Witamina B5
0.33  
Magnez
27
Węglowodany (g) 22.84  
Witamina B6
0.37  
Fosfor
22
w tym cukry 12.23  
Witamina B7
0.37  
Potas
358
Błonnik (g) 2.4  
Witamina C
8.7  
Sód
1
               
* wartość dla 100g produktu